duminică, 24 octombrie 2010

Chiţu, de trei puncte! Concordia - Delta 1-0

Concordia Chiajna şi Delta Tulcea au disputat astăzi, începând de la ora 12:00, ultima partidă a etapei a noua a Ligii a II-a. Ilfovenii reuşeşc să se impună la limită şi să egaleze la puncte primele două echipe clasate pe locurile promovabile, Ceahlăul şi Săgeata. Meciul a fost decis încă din minutul nouă, atunci când Chiţu a reuşit să-l învingă pe Olteanu. Totul a devenit şi mai uşor pentru echipa lui Laurenţiu Diniţă după ce Niţor a fost eliminat. La această fază, Concordia a beneficiat de un penalty, însă Trică la irosit, trimiţând pe lângă poartă. În cea de-a doua repriză, ambele echipe au încercat fie să marcheze golul egalizator, fie să se desprindă pe tabelă, însă de fiecare dată ua ratat cu seninătate. Delta nu reuşeşte să obţină niciun punct şi încheie etapa pe poziţia a zecea, cu un total de 11 puncte, sub Astra II şi Gloria Buzău, echipe cu acelaşi număr de puncte.

Partida a fost arbitrată la centru de Bogdan Hanceariuc din Iaşi, iar la cele două tuşe de Vasile Dan Popescu din Buzău şi Joszef Peter din Sfântu Gheorghe.